Správne nastavený zavlažovací program zlepšuje rast a zdravie rastlín, zároveň šetrí vodu a energiu. Máme niekoľko rád a tipov pre vás ako správne zavlažovať.
Kedy zavlažovať?
Ranné zalievanie je tou správnou voľbou pre vašu záhradu. Začnite v skorých ranných hodinách (5:00), keď slnko ešte nie je intenzívne a vietor je minimálny. Týmto zároveň zabránite možným infekciám hubovými chorobami a rastliny efektívnejšie využijú vodu. Ochráňte svoje rastliny pomocou správneho časovania zalievania.
Zásadne nepolievajte počas dňa a platí to hlavne počas horúcich dní, kedy môžu vzniknúť popáleniny na listoch rastliny a voda sa ihneď odparuje, čiže zálievka je neefektívna.
Ako často zavlažovať?
- Výsevy trávnikovvysiata plocha musí byť stále vlhká, zalievame denne a opakovane v priebehu dňa v závislosti od teploty, napr. pri teplote nad 25°C zalievame 4 – 5 x denne.
- Zapojené trávniky zalievame menej často, ale väčšou dávkou vody. Snažíme sa prerozdeliť odporúčanú týždennú dávku do 2 až 3 dní. Každodenná zálievka vedie ku plytkému prekoreneniu trávnika, chúlostivosti na choroby a trávnik sa stáva náchylný na zimný mráz.
- Kvapkovú závlahu ku stromom a kríkom aplikujeme 2 – 3x do týždňa v závislosti o druhu, rastovej fázy rastliny, teploty, pôdnych podmienok, atď.
Koľko zavlažovať?
So stúpajúcou teplotou sa zvyšuje aj evapotranspirácia (odparovanie vody pôdou a rastlinami), preto je spotreba vody trávnikom odlišná v horúcom a chladnom období, čo prakticky väčšinou súvisí s ročným obdobím. Optimálne množstvo vody pre 1m2 trávnik v letnom období sa pohybuje v rozsahu 28-40 litrov vody za týždeň.
Ako zavlažovať trávnik na ílovitých pôdach a vo svahu?
Trávniky na ílovitých a ťažkých pôdach zavlažujeme s cieľom dosiahnuť optimálne vsiaknutie vody. Zavlažujeme menšími dávkami a počas zavlažovania vložíme „vsakovaciu pauzu“. Svahovité pozemky zavlažujeme rovnakým spôsobom, aby sa predišlo povrchovému odtoku vody.
Starostlivosť o automatický závlahový systém
Automatický závlahový systém (AZS) potrebuje pravidelný servis a kontrolu pre zachovanie životnosti. Faktory ako správne navrhnutý projekt, kvalitná montáž, údržba, filtrácia vody a zazimovanie ovplyvňujú životnosť systému. Tvrdosť vody tiež má vplyv na životnosť AZS. Pravidelný servis rozvodov vody prispieva k predĺženiu životnosti systému.
Bežnej údržby sa týkajú úkony uvedené nasledovne
- Pravidelná vizuálna kontrola filtra a čistenie filtračnej vložky v závislosti od kvality vody.
- Kontrola funkčnosti senzora.
- Sezónna úprava nastaveného programu (dĺžky času závlahy, závlahový kalendár) riadiacej jednotky.
- Kontrola čistoty mikro-filtrov pod tryskami, nastavenia uhlov trysiek na postrekovačoch, alebo uhlov rotácie rotačných postrekovačov.
- V závlahových systémoch s použitím kvapkovej hadice alebo kvapkovačov min. 1x ročne vykonáme výplach rozvodov kvapkovej hadice z dôvodu zamedzeniu vytvárania usadenín na stenách hadice.
Servis na závlahového systému
Servis na závlahovom systéme by mala vykonávať poverená a zaškolená osoba.
Zazimovanie automatického závlahového systému
Automatický závlahový systém (AZS) je využiteľný len počas vegetačného obdobia, v zime sa neodporúča používať. Komponenty závlahového systému nie sú uložené v nezamŕzajúcej hĺbke. Vodu naakumulovanú v rozvodových rúrach, v postrekovačoch a v ďalších komponentoch je potrebné zo systému na zimu odstrániť – jednoducho povedané odvodňujeme závlahu.
„Prefúknutie závlahy“ za použitia kompresora s tlakom 2,5-4bar a objemom 20-45m3 je účinný spôsob odvodnenia pre zazimovávanie malých rodinných záhrad. Výkon tohto servisného úkonu odporúčame nechať na skúseného závlahára, ktorý disponuje potrebným vybavením a skúsenosťami. Pri zazimovaní nezabudnite odvodniť všetky ventily a armatúry v systéme.