Súčasťou záhrad sú okrem záhonov a plôch trávnika, aj plochy spevnené. Je množstvo materiálov a spôsobov ako ich vytvoriť. Prírodne pôsobiace sú tie, mulčované drťou.
Ak chceme docieliť, aby sa noha pri chôdzi nezabárala do kameniva a v prípade pojazdných plôch, aby sa nevytvárali koľaje, mulčovanie pochôdznych / pojazdných plôch si vyžaduje vystuženie. Na zosilnenie plochy použijeme stabilizačnú rohož. Výsledkom je stabilný a vodopriepustný povrch.
Takáto plocha je potom vhodná ako náhrada trávnika, na parkovacie a odstavné plochy, terasy a chodníky. Zjednodušuje pohyb hendikepovaným ľuďom na vozíku, pohyb s kočíkom, na bicykli, umožňuje chôdzu v topánkach na opätku a použitie záhradného nábytku bez zabárania.
Postup mulčovania drťou
1. Príprava podkladu
Rastlý terén od následnej vrstvy kameniva, oddelíme netkanou textíliou (300 g/m2). Hrúbky vrstiev kameniva závisia od podložia a od predpokladaného zaťaženia.
Príklad hrúbky vrstiev
Chodníky
1,5 cm štrk
3.2 cm BERA Gravel Fix so štrkom
10 cm štrk frakcie 8-11 mm
Geotextília 300 g/m2
.
Chodníky: 10 cm vrstva ostrého piesku
Príjazdové cesty
1,5 cm štrk
3.2 cm BERA Gravel Fix so štrkom
4-6 cm štrk frakcie 8-11mm
Geotextília 300 g/m2
15-25 cm drvené kamenivo frakcie 32 mm
Geotextília 300 g/m2
.
Príjazdové cesty: zhutnená 15-25 cm vrstva drveného kameniva, plus 4-6 cm piesku
2. Osadenie obrubníku
Okraje plochy ohraničíme pomocou obrubníkov. Je možné použiť lemy napr. z hliníku, Cor-Tenu, pozinkovanej ocele alebo PVC, prípadne z dreva, tehly alebo betónu. Pre presné zameranie výšky použijeme nivelačný prístroj.
3. Zhutnenie
Plochu zhutníme vibračnou doskou.
Dobré vedieť
Dobre navrhnutý a kvalitne zhutnený štrkový základ, je dôležitý pre priesak dažďovej vody do spodných vrstiev, aj pre celkovú rovnosť, stabilitu a životnosť celého systému. Pri nezhutnenom podklade môže dôjsť k tvorbe mlák počas búrok, k nerovnostiam a zníženej funkčnosti stabilizačnej rohože.
4. Vyrovnanie
Vrstvu štrku / piesku zarovnáme. Prebytočný štrk / piesok a prípadné ostré cudzie predmety odstránime.
5. Pokládka rohoží
Každá rohož má nalisovanú geotextíliu (68 g/m2 ), s presahom nadvoch stranách. Rohože pokladáme tak, aby bunky rohože dosadali tesne k sebe a presahy textílie prekrývajte. Maximalizujeme tým stabilitu.
6. Rezanie
V prípade potreby zarežeme okraje rohože pomocou ručného alebo elektrického náradia. Postupujeme v súlade s bezpečnostnými pokynmi výrobcu náradia.
7. Výplň
Rohože vyplníme jednou frakciou štrku 3-16 mm po okraj bunkovej steny. Celú plochu zhutníme vibračnou doskou.
8. Dokončenie
Dosypeme kamenivo tak, aby presahovalo nad okraj bunkovej steny o 1,5 - 2 cm. Rozhrnieme hrabľami rovnomerne po inštalovanej ploche. Hotová plocha umožňuje okamžité užívanie.
9. Údržba
Údržba spočíva v pohrabaní a odstránení listov, prípadne iných nečistôt. V prípade potreby dosypeme štrk tak, aby bol plast zakrytý.
Dobré vedieť
Pokiaľ chceme pevný celistvý povrch, je lepšie nepoužiť riečny kameň okrúhly, ale drvené kamenivo s ostrými hranami.
Príklady použitia mulčovacej drte